Wierchy, t.77, rok 2011

Wierchy, t.77, rok 2011

• Rocznik poświęcony górom
  • Organ Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK
  • Wydawca: Oficyna Wydawnicza WIERCHY Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, Kraków 2012
Ostatnie sztuki w magazynie

PTTK schodzi z Sudetów? − Marek Staffa
Stowarzyszenie Turystyczne "Przyjaciele Przyrody" w Sudetach − Krzysztof R. Mazurski
Rozwój ruchu turystycznego na Ziemi Kłodzkiej (do 1945 r.) − Tomasz Przerwa
"…do Tatr poszedłem z samą tylko poezją w duszy". Broniewski w Tatrach − Krystyna Heska-Kwaśniewicz
Wielka skalna cisza. Fotografia tatrzańska Wiesława A. Zdaniewskiego − Paweł Pierściński
Wspomnienie przy porządkach − Andrzej Tarnawski
Hydronimia na tle oronimii Gór Kaczawskich − Jerzy K. Bieńkowski
Stary Zdrój − zapomniane uzdrowisko wśród gór − Wojciech Tumidajewicz
Lokacyjny układ urbanistyczny Krościenka. Próba rekonstrukcji − Bogusław Krasnowolski
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w roku 1945 w materiałach Centralnego Archiwum Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie − Jerzy Kapłon
KRONIKA
BADANIA NAUKOWE
Obóz naukowy Koła Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego na Policy − Paweł Franczak (s. 175); Łańcuch Tatrzański jako region fizyczno-geograficzny i kulturowy − Joanna Hibner (s. 176); Sesja "Dorobek Paryskich wczoraj − dziś − jutro" − Renata Kowalska (s. 176); Siedem wieków zamków w Starej Lubowli i Niedzicy − Ryszard M. Remiszewski (s. 177); Konferencja "Znaki pamięci" − bitwa gorlicka, jej znaczenie i skutki − Bogdan Śmigielski (s. 178); Nowe stowarzyszenie naukowo-górskie − W. A. Wójcik (s. 179); Dziedzictwo kulturowo-historyczne w wychowaniu i edukacji − A. Tr. (s. 180); Problematyka naukowa i ochrony przyrody w działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w latach 1873−1950 − Redakcja (s. 180)
OCHRONA PRZYRODY
Niedźwiedź w Sudetach, wytępienie i możliwy powrót – Zbigniew Jakubiec (s. 181); Zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego w roku 2010 − Filip Zięba, Tomasz Zwijacz Kozica (s. 183)
PRZYCZYNKI KRAJOZNAWCZE
Wody krasowe Kotliny Kłodzkiej − Bartłomiej Rzonca (s. 189); Jeziorko Łupkowe w Zawoi − Paweł Franczak (s. 193); Kaplica Matki Bożej Lubońskiej − Katarzyna Ceklarz (s. 194); Chorągwie nagrobne z Łapsz Niżnich − Andrzej Skorupa (s. 195)
PRZYCZYNKI HISTORYCZNE
Zamek Chojnik w 1948 r. w świetle protokołów kontroli społecznej − Ivo Łaborewicz (s. 199); Wiktor Ormicki (1898-1941) − Jacek Ormicki (s. 208); Hasło "Wierchy" − Tomasz Kowalik (s. 215).
RATOWNICTWO
Działalność ratownicza TOPR w 2011 roku (ważniejsze interwencje) – Adam Marasek (s. 215); Nowe władze TOPR − Adam Marasek (s. 233)
SPELEOLOGIA
Historia eksploracji jaskiń Beskidu Żywieckiego − Paweł Franczak (s. 233)
TURYSTYKA
Pół wieku Komisji Turystyki Górskiej PTTK "Beskid" w Nowym Sączu − Marek Pisiewicz (s. 235); 50. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Górskiej na Obszar Sudetów – Krzysztof Tęcza (s. 236); Sesja poświęcona dokonaniom Tadeusza Szczerby − Ryszard M. Remiszewski (s. 238); Kowarskie Kopalnie udostępniono zwiedzającym − Tomasz Rzeczycki (s. 239); Szlak na Graniczny Wierch (541 m) w Górach Opawskich − Tomasz Rzeczycki (s. 239); Otwarcie Szlaku im. E. Trybowskiej i J. Tolińskiego − Katarzyna Ceklarz (s. 240); Ścieżka dydaktyczna w Wąwozie Papieskim w Kluszkowcach − Ryszard M. Remiszewski (s. 241)
W GÓRACH I POZA GÓRAMI
95-lecie Stanisława Jakubczyka − Redakcja (s. 242); Osiemdziesięciolecie urodzin Mieczysława Żbika − Redakcja (s. 242); Tablica Krzysztofa Smereki na Okrąglicy − Ryszard M. Remiszewski (s. 243); Transgraniczny Trakt Tradycji − Cezhraničná cesta tradícii − Katarzyna Ceklarz (s. 244); 200. rocznica założenia zdroju w Szczawnicy − Ryszard M. Remiszewski (s. 244); Dworzec Gościnny odbudowany − Ryszard M. Remiszewski (s. 245); Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Beskidzie Sądeckim − Witold Kaliński (s. 246); "Góry − moje życie, pasja i hobby". Wystawa filatelistyczno-fotograficzna Mieczysława Rożka w Muzeum Śremskim − Anna Rożek-Grządzielska (s. 246);
RÓŻNE
Tytus Chałubiński − Kasa Mianowskiego − góry − Zbigniew J. Wójcik (s. 247); Tatry bardzo skaliste − TKow. (s. 249); Zbiór fotografii górskich w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie − dary i nabytki z ostatnich lat − Małgorzata Kanikuła (s. 250); 75 lat kolejki linowej na Kasprowy Wierch. − Lesław Dall (s. 251); Turbacz czy Runek? − Tomasz Biesik (s. 255)
MATERIAŁY DO BIOGRAFII LUDZI GÓR
Józef Szlachetka, ps. "Wrak" (1914–2009) − Janusz Konieczniak